Sporządzenie aktu urodzenia - rejestracja noworodka
Kogo dotyczy
Zgłoszenia urodzenia dziecka dokonują
- matka lub ojciec dziecka posiadający pełną zdolność do czynności prawnych,
- matka lub ojciec dziecka, którzy ukończyli 16 lat, jeżeli posiadają ograniczoną zdolność do czynności prawnych,
- w pozostałych przypadkach - przedstawiciel ustawowy lub opiekun matki.
Zgłoszenia urodzenia dziecka można dokonać przez pełnomocnika. Pełnomocnik dołącza oryginał lub urzędowo potwierdzony odpis pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo musi wskazywać kto, kogo i do jakiej czynności upoważnia, a ponadto musi być zaopatrzone w datę i podpis mocodawcy. Złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa oraz jego odpis, wypis lub kopia podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł. Wolne od opłaty skarbowej jest jednak złożenie pełnomocnictwa udzielonego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu.
Czas realizacji
Z chwilą zgłoszenia się do urzędu stanu cywilnego, w terminie 3 dni od dnia sporządzenia karty martwego urodzenia.
Wymagane dokumenty
W celu zarejestrowania dziecka należy przedłożyć:
- dokument tożsamości osoby zgłaszającej urodzenie dziecka,
- w przypadku działania przez pełnomocnika - dokument tożsamości pełnomocnika, oryginał lub urzędowo potwierdzony odpis pełnomocnictwa wraz z oryginałem dowodu uiszczenia opłaty skarbowej.
Opłaty
Sporządzenie aktu urodzenia dziecka jest zwolnione z opłaty skarbowej.
Opłacie skarbowej w wysokości 17 zł podlegać będzie pełnomocnictwo, za wyjątkiem pełnomocnictw udzielonych małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu, które zwolnione są z opłaty skarbowej.
Płatności można dokonać:
- gotówką lub kartą płatniczą w Urzędzie Stanu Cywilnego,
- przelewem na rachunek bankowy:
Mikołowski Bank Spółdzielczy w Mikołowie
87 8436 0003 0000 0000 0071 0325.
Tryb odwoławczy
Nie występuje.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 28 listopada 2014r. - Prawo o aktach stanu cywilnego.
- Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Dodatkowe informacje
Podstawą sporządzenia aktu urodzenia dziecka jest karta urodzenia dziecka, która przekazywana jest do urzędu stanu cywilnego bezpośrednio przez oddział szpitalny noworodków.
Osoba zgłaszająca urodzenie składa oświadczenie o wyborze nie więcej niż dwóch imion dla dziecka. Wybrane imię lub imiona nie mogą być zamieszczone w akcie w formie zdrobniałej oraz nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego. Niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka wybrane imię lub imiona mogą być imionami obcymi. Można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci.
Jeżeli zgłoszenia urodzenia dziecka dokonuje pełnomocnik, w pełnomocnictwie należy wskazać imiona, jakie mają być wpisane do aktu urodzenia dziecka.
Kierownik urzędu stanu cywilnego rejestrując noworodka występuje o nadanie numeru PESEL oraz dokonuje zameldowania na adres rodziców.