Zajęcie pasa drogowego
Kogo dotyczy
Zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg wymaga zezwolenia zarządcy drogi udzielonego w drodze decyzji administracyjnej
Czas realizacji
Do 30 dni od daty złożenia wniosku.
Wymagane dokumenty
1. Zajęcie pasa drogowego związane z wykonaniem robót lub umieszczeniem urządzeń:
- Wniosek.
- Szczegółowy plan sytuacyjny w skali 1:1000 lub 1:500 z zaznaczeniem granic i podaniem wymiarów planowanej powierzchni zajęcia pasa drogowego.
- Projekt organizacji ruchu zatwierdzony przez Powiatowy Zarząd Dróg w Łaziskach Górnych, jeżeli zajęcie pasa drogowego wpływa na ruch drogowy lub ogranicza widoczność na drodze albo powoduje wprowadzenie zmian w istniejącej organizacji ruchu, pojazdów lub pieszych. Projekt powinien określać sposób zabezpieczenia tych robót zgodnie z wymogami bezpieczeństwa ruchu drogowego.
- Ogólny plan orientacyjny w skali 1:10 000 lub 1:25 000 z zaznaczeniem zajmowanego odcinka pasa drogowego oraz informację o sposobie zabezpieczenia robót w przypadku, gdy nie jest wymagany projekt organizacji ruchu.
- Oświadczenie o posiadaniu ważnego pozwolenia na budowę obiektu umieszczonego w pasie drogowym lub o zgłoszeniu budowy lub prowadzeniu robót właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej.
- Harmonogram robót w przypadkach etapowego prowadzenia robót.
- Projekt budowlany obiektu umieszczanego w pasie drogowym - do wglądu.
2. Zajęcie pasa drogowego związane z umieszczeniem reklam:
- Wniosek.
- Projekt reklamy.
3. Umieszczenie w pasie drogowym drogi gminnej urządzeń infrastruktury technicznej:
- Wniosek.
- mapę zasadniczą w dwóch egzemplarzach z wrysowanym przebiegiem urządzeń infrastruktury technicznej
- warunki techniczne podłączenia wydane przez właściciela sieci
- oryginał lub urzędowo poświadczoną kopię udzielonego pełnomocnictwa wraz z opłatą skarbową w kwocie 17 zł (jeśli w imieniu właściciela nieruchomości występuje pełnomocnik)
Opłaty
Opłata za zajęcie pasa drogowego i umieszczenie reklam oraz obiektów handlowych w pasie drogowym
Za zajęcie 1 m2 powierzchni pasa drogowego ustala się następujące stawki opłat za każdy dzień zajęcia:
- jezdni do 20 % szerokości - 3,00 zł
- jezdni powyżej 20 % do 50 % szerokości - 5,00 zł
- jezdni powyżej 50 % szerokości - 7,00 zł
- chodników, ścieżek rowerowych, ciągów pieszych i pieszo-jezdnych - 2,00 zł
- pozostałych elementów pasa drogowego nie wymienionych w pkt 1 ÷ 4 -1,00 zł
Za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych ustala się następujące stawki roczne opłat za 1 m2 powierzchni pasa drogowego zajętego przez rzut poziomy umieszczonego urządzenia:
- w pasie drogowym – 20,00 zł
- na drogowym obiekcie inżynierskim - 100,00 zł
Za umieszczenie obiektów i urządzeń budowlanych oraz reklam ustala się następujące stawki opłat:
- za każdy dzień zajęcia 1 m2 powierzchni pasa drogowego przez rzut poziomy umieszczonego obiektu handlowego lub usługowego - 4,00 zł
- za każdy dzień zajęcia 1 m2 powierzchni pasa drogowego przez rzut poziomy umieszczonych innych niż wymienione w pkt 1 obiektów lub urządzeń budowlanych - 3,00 zł
- za każdy dzień zajęcia związanego z umieszczeniem 1 m2 powierzchni reklamy- 5,00 zł
- za każdy dzień zajęcia związanego z umieszczeniem 1m2 powierzchni reklamy na gminnych słupkach umiejscowionych w pasie drogowym - 1,00 zł
- dla reklam świetlnych i podświetlanych stawkę opłaty określonej w pkt 3 podwyższa się o 100 %
Za zajęcie pasa drogowego na prawach wyłączności ustala się stawki opłat za każdy dzień zajęcia 1 m2 powierzchni pasa drogowego:
- ogródki letnie - 3,00 zł
- zagospodarowanie terenu przyległego do działki na własny użytek z przeznaczeniem tylko na ogródek przydomowy lub zagospodarowanie drobną zielenią - 0,10 zł
- pozostałe -2,00 zł
Obiekty i urządzenia infrastruktury telekomunikacyjnej:
W odniesieniu do obiektów i urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej ustala się stawkę opłaty za zajęcie 1 m2 pasa drogowego, za każdy dzień zajęcia, bez względu na zajętą część pasa drogowego oraz lokalizację - 0,50 zł
Za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych w celu, ustala się następujące stawki roczne opłat za 1 m2 powierzchni pasa drogowego zajętego przez rzut poziomy umieszczonego urządzenia infrastruktury telekomunikacyjnej:
a) w pasie drogowym – 10,00 zł
b) na drogowym obiekcie inżynierskim – 20,00 zł
Tryb odwoławczy
Od decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach, za pośrednictwem Burmistrza Mikołowa, w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 21.03.1985 r. o drogach publicznych (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 1140 z późn zm.).
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 2004 r. w sprawie określenia warunków udzielania zezwoleń na zajęcie pasa drogowego (Dz. U. 2016 poz. 1264).
- Uchwała Rady Miejskiej nr XXV/561/2016 z dnia 16.12.2016 r. oraz uchwała nr XXII/302/2004 z dnia 25.05.2004 r. w sprawie opłat za zajęcie pasa drogowego.