Realizacja obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości.
IN-1 Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych - Ministerstwo Finansów
Kogo dotyczy
Osoby fizyczne będące właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych, użytkownikami wieczystymi gruntów, posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
Termin powstania obowiązku podatkowego
- Od pierwszego dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku.
- Osoby fizyczne zobowiązane są złożyć „ Informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych” w Wydziale Wymiaru Podatków i Opłat Lokalnych Urzędu Miasta. Podatnicy są również zobowiązani do informowania organu gminy o zmianie sposobu wykorzystania budynku albo gruntu lub ich części, mających wpływ na wysokość opodatkowania, w terminie 14 dni od ich zaistnienia.
Czas realizacji
Nie dotyczy.
Wymagane dokumenty
- W przypadku osób fizycznych „Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych”.
- W przypadku zwolnień wynikających z ustaw lub uchwał Rady Miejskiej Mikołowa:
- załącznik do informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych - Dane o przedmiotach opodatkowania zwolnionych z opodatkowania ZIN-2
Opłaty
Złożenie informacji nie podlega opłacie.
Termin płatności podatku
- Podatek od nieruchomości płatny jest na podstawie złożonej przez podmioty deklaracji podatkowej, bez wezwania w kasie Urzędu lub na rachunek budżetu miasta w Mikołowskim Banku Spółdzielczym nadany indywidualnie każdemu podatnikowi lub nr 87 8436 0003 0000 0000 0071 0325,
- Dla osób fizycznych - w czterech ratach: do 15 marca, 15 maja, 15 września, 15 listopada roku podatkowego.
W przypadku gdy kwota podatku nie przekracza 100 zł, podatek jest płatny jednorazowo w terminie pierwszej raty.
Tryb odwoławczy
Odwołanie od decyzji wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał decyzję w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie. Odwołanie powinno zawierać: zarzuty przeciw decyzji, określać zakres i istotę żądania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 12.01.1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych
- Ustawa z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa